Blog wg scraperki – wygląd [część 3]

blog wg scraperki - wygląd

Jak sprawić, by Twój blog był ładny i chętnie odwiedzany?

W poprzednim wpisie tej serii pisałam o tym, że najlepiej dać konkretny powód do odwiedzin twojego bloga. (1.Cel)

Czy to będą prace scraperki, czy rozważania na ich temat 😉 czy połączysz ciekawostki z Twojej rękodzielniczej drogi – wszystko jedno.

Jaki kierunek to będzie i kogo chcesz gościć – to zleży od ciebie.
Od koncepcji. Od twoich umiejętności i etapu na którym obecnie jesteś. Przyciągniesz osoby, które znajdą u Ciebie coś dla siebie, podaj im to w ładnej oprawie!

Tworząc blog, zapraszasz ludzi do siebie. rodzaje treści decydują jaką publiczność skupisz.

Oprócz celu i treści (2. Wartość), zwróć uwagę jakie wrażenie robi Twój blog od strony wizualnej (3. Wygląd).

Jest czytelny? Robi miłe wrażenie, gdy się wyświetli? Czy panuje tam porządek, czy raczej chaos?

Zadbaj o wygląd kolumn bloga, ułożenia treści, które zamieszczasz oraz o jasne kategorie i tematy, o których piszesz.

Niezależnie od tematu Twojego bloga, jedno możesz zrobić od ręki – poprawić wizualnie i pod względem czytelności strukturę bloga.

blog wg scraperki -wygląd

Szanuj czytelników, tak jak szanujesz gości, którzy odwiedzają Twój dom.

Na początek przyjrzyj się swoim zdjęciom – to one są w naszym fachu najważniejsze. Czy są wystarczające duże? Czy przedmioty na nich wyglądają zachęcająco? często widzę malutkie, ciemne zdjęcia, pół biedy jeśli można je powiększyć ale po co utrudniać życie oglądającym???

Drugie co możesz zrobić – poprawić zdjęcia, ich rozmiar, żeby nie trzeba było ich powiększać. Zdjęcia w blogu artystki to przecież jeden z najważniejszych składników bloga. Zadbaj o nie i zadbaj o komfort i oczy czytelników.

Które zdjęcie dasz jako pierwsze w Twoim wpisie?

No oczywiście, że to najlepsze! To, które reprezentuje najlepiej treść.
Najładniejsze, no niech będzie 😉

Dlaczego? To właśnie to pierwsze zdjęcie pokaże się na blogach twoich znajomych, którzy mają zapisany Twój blog w swoich zakładkach na pasku bocznym – wiesz o tym?

Wykorzystaj to i wstawiaj przede wszystkim promuj SWOJE zdjęcie (swojej pracy) – nie baner, nie małą grafikę, nie obojętnie jakie zdjęcie – ma być zachęcające do kliknięcia, zaciekawić, by wejść do Ciebie po więcej.

Zdjęcia w świecie rękodzieła dają najmocniejszy przekaz.

Czemu najważniejszą rzecz na blogu kreatywnym czyli zdjęcie pięknej pracy nie eksponujesz? To ona jest ozdobą twojego bloga. To ona mówi za tysiąc słów – wiec czemu? Nie pomyślałaś wcześniej o tym, możliwe 🙂

W bloggerze są opcje podczas ładowania zdjęć do posta – ustaw rozmiar na duże lub bardzo duże. Nie mieści się? Masz za wąską główną kolumnę – to z kolei ustawisz w ustawieniach motywu (dostosuj).

Przygotuj zdjęcia do wgrania.

Zanim wstawisz zdjęcie, sformatuj je – niech wszystkie są tej samej szerokości, najlepiej, jak zajmują szerokość taką samą jak szerokość wpisu, równo z tekstem. To wpływa na estetykę całości, dobrze wygląda!

Blog będzie się szybciej ładował, jak posprzątasz, „odgracisz go”. Zyska przestrzeń!

proawadzenie bloga

Kategorie wpisów.

Podziel swoje teksty na 3- 5 kategorii.

Kieruj odbiorcę na ciekawe dla niego kategorie gromadząc i segregując tematycznie posty w kategorie.  To ma sens 🙂 ponieważ nie każdy odbiorca jest zainteresowany każdą Twoją notatką.

Na bloggerze stosuje się również tagi, inaczej etykiety – opisują one zawartość wpisów.
Stosujesz je? Wyszukiwarki to lubią. A Ty trzymasz porządek i łatwiej znaleźć odpowiednie wpisy po hasłach.

Tytuł posta

Czy tytuł typu: „Trzy kartki” zachęci mnie do wejścia?

Czy bardziej opisowy tytuł: „Kartki bez użycia wykrojników na każdą okazję w trzech wariantach” nie daje mi, jako obserwatorowi dużo lepszego sygnału, czego mam się spodziewać?

OK. To tylko czubek góry lodowej. Dostępny od zaraz i dla każdego.

Jeśli chcesz, idź zaraz poprawić swoje miejsce, któremu poświęcasz dość dużo czasu. Albo zaplanuj porządki. Jak na wiosnę! I bądź dumna ze zmian 🙂

blog według scraperki porady

Co dalej?

To trzeci wpis z serii „Blog wg scraperki”. Ma pomóc przede wszystkim w określeniu kierunku, w jakim pójdziesz.
Poruszyłam w nim tylko ogólne, najbardziej istotne zmiany, jakich możesz dokonać, by chciało się znów wchodzić i z przyjemnością go prowadzić.

Pozytywnych zmian Ci życzę i do zobaczenia na blogach! Nawet jeśli uważasz, że nic nie zmienisz, bo tak jest dobrze, to zawsze można coś poprawić, by było lepiej.

Zmiany możesz zacząć od dziś – każdy z blogów można zmienić, dopieścić, uzupełnić. By stał się twoją wizytówką, twoim miejscem, które przyciąga.

Dlatego warto mu poświęcić trochę czasu, zwłaszcza wtedy, gdy ma wspierać Twoje działania i pomóc w dojściu do celu.

Jeśli tymi wskazówkami rozbudziłam Twój apetyt na więcej postów z tej serii – napisz, po prostu w komentarzu daj znać, czy coś więcej chcesz poczytać?

W przyszłym tygodniu wyślę newsletter – znajdziesz w nim krótkie podsumowanie, esencję tego cyklu, plus kilka dobrych rad do tematu.
Dla utrwalenia i przekonania się, że każdy z nas może czerpać z bloga jeszcze więcej!

  1. Już dawno chciałam zrobić trochę porządku na moim blogu. No i zrobiłam … na razie trochę. Postawiłam na ,,bardzo duże,, zdjęcia (myślę, że wstawiam na blog stosunkowo dobre zdjęcia więc je mogę wyeksponować) kosztem tła bloga (jaskrawe, pełne jakiś tam elementów tła odciągają od tego co istotne – od zdjęć). Wyrzuciłam to i owo … od razu zrobiło się przejrzyściej, jakby lżej.
    Widocznie motywacji potrzebowałam by ,,chęci,, wdrożyć w życie (trwało to przysłowiowe parę chwil).
    Miłej niedzieli Inko 🙂

  2. Po 1,5 roku przerwy wróciłam do blogowania. Odwiedzając dawne znajome blogi dotarłam tutaj. Gratuluję spełniania marzeń, w tym nowego bloga!
    Przede wszystkim jednak dziękuję za te wszystkie posty z poradami. Wracając na bloga nie wiedziałam jeszcze jak to dalej ma wyglądać, choć zmiana była potrzebna. Teraz trochę już zmieniłam i chyba mam pomysł co jeszcze mogę zrobić 🙂 Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *