O co chodzi z tym turkusem? o spójności kolorystycznej w pracach

kolory zimne i ciepłe w scrapbookingu

Czy turkusowy kolor może dobrze wyglądać z beżowym i różowym? Pewnie że może. Mogą współistnieć. Chociaż są bezpieczniejsze zestawienia. Szczegół robi różnicę – w naszym przypadku, najważniejszą rolę odgrywa zachowana tonacja!

I nie chodzi o to, że musimy robić idealne prace.

I nie chodzi o to, że czegoś nie wolno.

Ale tylko wtedy stworzysz harmonijne połączenie, kiedy zastosujesz pewne zasady. Chcę powiedzieć, że kiedy dobierasz samodzielnie kolory do pracy, np kartki, to ma znaczenie JAKI turkus wybierzesz.

Ważne żeby trzy kolory stanowiły jedna spójna grupę – dla naszych pastelowych choć zimnych kolorów z zadania lepsze będą odcienie chłodne, nie ciepłe.

Chcę Ci wskazać sposób, pewien trop.

Jak poruszać się w świecie kolorów, aby czuć się w nim swobodnie. Nie utrudniać sobie i działać z zasadami, tym samym zachować harmonię w pracach.

Wyzwanie 7 dni z kolorem ma na celu wskazanie tych zasad i połączeń, z którymi nie będzie miała problemu osoba, która uczy się dobierania kolorów.

Nie chodzi też o to, że nie wolno używać jakichś kolorów razem. Że coś jest niedozwolone. Ale.

Są połączenia kolorów mniej i bardziej korzystne.

Wyzwanie jest dla osób które borykają się z trudnościami i mają pod górkę z kolorami.

Z kolorem jest jak z przyprawą , łatwo je przedawkować. I dlatego jestem za trzymaniem się pewnych reguł, które pomogą unikać błędów. Kiedy je poznamy łatwiej będzie ocenić, czy to co chcę poskładać, będzie do siebie pasowało.

Co z tym turkusem?

O co chodziło w starterze? (to było zdania w grupie na rozpoczęcie wyzwania).
Podałam paletę dwóch zimnych, stonowanych kolorów. Zimnych – to słowo klucz. Kto to zauważył ma dodatkowy punkt 😉 Beżowy i różowy. Blade, i zimne 😉 Ćwiczenie polegało na dobraniu do nich trzeciego koloru. Moim wyborem mógłby być miętowy – taki jak poniżej , chłodny.

Powyżej na obrazku jest paleta z kolorami w tonacji zimnej (na górnej części) i ciepłej, z miętowym zmienionym na turkusowy o ciepłym odcieniu. Mamy więc odważne połączenie zimnych dwóch z jednym ciepłym – hmm.. trudna sprawa! Dyskusja toczy się w grupie HaloCrafty 🙂

Niuanse, szczegóły, robią dużą różnicę. Decydują o wrażeniu końcowym.

Takim niuansem bywa tonacja, odcień. To o ten ton chodziło mi w przypadku dodania turkusu, który się pojawił na zdj. Sabiny jako mocno nasycony, i co najważniejsze – ciepły kolor.
Dlatego napisałam, że to odważne połączenie wyjdzie! Ale nie że jest niemożliwe czy zakazane.
Jest ogromna różnica – w odbiorze tych dwóch grup – zimne z zimnymi i ciepłe z ciepłymi – to zawsze zagra! Pomieszane – już nie zawsze, trzeba sporo doświadczenia 😉

kolory zimne i ciepłe
Jeśli łączyć, to najlepiej ze sobą! Widzisz różnice?

Eksperymenty warto robić 🙂 i wyciągać wnioski, warto jednak najpierw nabrać wprawy, by podjąć się tak wymagającego wyzwania.
Czasem nie wiemy, co jest nie tak, a od kolorów dużo zależy.

Kierując się sprawdzonymi i stosowanymi od lat regułami łączenia i tworzenia barw można uniknąć pomyłek. Chaosu i błądzenia.

Możesz wyrobić sobie oko na kolorystyczną spójność i tworzyć harmonijne prace. Wszystkiego trzeba się po prostu nauczyć 🙂 Wyzwanie w tym pomogło!

Zapisując się na Listy z Klonowej otrzymasz teraz listę TOP 10 – zapisz się na newsletter 🙂

10 wskazówek odnośnie łączenia kolorów w scrapbookingu – pobierz, bo kolory warto mieć na oku! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *